Menu

Náš příběh

Jak pytlík vznikl?

Lea:

Původně jsme se sestrou chtěly najít textilní alternativu k plastovým krabičkám na svačiny pro děti a šít ve volném čase zajímavé a užitečné obaly. Při hledání vhodné textilie jsme našly výrobce speciálních látek s nánosováním a získaly vzorky textilie, jež má vhodné vlastnosti i pro uchovávání potravin. Na chleba tato textilie fungovala výborně a čím je chleba kvalitnější (kváskový z přírodně vyváděného kvasu, žitný, bez staré strouhanky apod.), tím vydrží déle bez okorání. Na pečivo z rozmrazeného polotovaru funguje membrána jen krátkodobě, tam funkce našeho pytlíku není tak výrazná. 

Darja:

Když jsme na textilii získaly atest pro styk s potravinami, trvalo nám několik měsíců, než jsme vymyslely vhodný postup šití, aby byl pytlík dvouvrstvý, správně uzavíratelný, současně pratelný a dal se využít i pro nakupování pečiva. Jeho výrobu a finální podobu jsme si nechaly zapsat jako chráněný vzor.

Jak se začal prodávat?

Darja:

Zájem zákazníků nás překvapil. První měsíce, kdy jsme měly jen pár švadlenek, jednoduchý eshop a balíčky nosily na poštu do Frýdlantu, to bylo děsně neefektivní a zvládly jsme to jen za vydatné podpory rodiny. Když zájem neopadal, musely jsme se rozhodnout, že do toho půjdeme naplno a vybudovat prostory pro expedici i pro prodejnu ve Frýdku – Místku. Máme je v hezkém místě pod Frýdeckým zámkem, do prodejny si můžou zájemci přijít nakoupit i bez předchozí objednávky a platit kartou (v době kdy není prodejna zavřena z nařízení vlády). Dneska máme profesionální eshop a expedici navázanou na běžné kurýry a dopravce.

Lea:

Na počátku jsme měli puntíkované vzory a látky tištěné na digitální tiskárně, což bylo dost složité. Dneska už máme široký sortiment, stále přidáváme nové vzory a vymýšlíme, co by se mohlo líbit, co je pro moderní kuchyně a co na chalupu. Český výrobce kvalitních bavlněných látek nám dodává mnoho pěkných vzorů. 

Kde se pytlíky šijí?

Darja:

Spolupracujeme se švadlenkami z celého okolí a šijí pro nás i vzdálenější šicí dílny a také chráněné dílny, takže naše činnost má i sociální rozměr. Pro kompletaci a expedici máme naše šikovné pracovnice, stejně jako pro vývoj nových výrobků.

Lea:

Ano, na super lidi jsme měli štěstí. Díky nim umíme také ušít pytlíky s potiskem anebo pytle na míru pro konkrétní použití. Vymýšlíme dárky a stále máme nové kolekce pytlíků s potisky pro eshop i kolekce jako firemní dárky i pro pekařství nebo obchody. 

Co máte v plánu dál:

Darja:

Dnešní doba přeje ekologickým záměrům a bezodpadovým technologiím, populární se stává nakupování bez obalů. Naše pytlíky dodáváme do obchůdků se zdravou výživou a prodejen s bezobalovým nakupováním. Máme záměr pro ně rozšířit náš sortiment o bavlněné pytlíky pro bezobalové nakupování. Navíc pro šití malých pytlíčků využijeme všechny zbytky látek a nic nemusíme vyhazovat. Taky neustále rozšiřujeme krásné designové výrobky do kuchyně – ošatky, chňapky, dekorace pro ozdobení stolu a spoustu dalších textilních výrobků ve vzorech do kolekcí s pytlíky.

Lea:

Je skvělé, že lidi pochopili, že i pytlík může být funkční stejně jako tričko nebo ponožky. Víme, že není úplně přírodní jako konopí nebo len, ale zase umí něco navíc a je velmi praktický. Pomůže v boji proti plastům a hlavně proti plýtvání s potravinami a ještě udělá lidem radost a v kuchyni parádu. Věřím, že najdeme ještě mnoho způsobů jeho dalšího využití.

Ivana Kohutová objednávky, e-shop
+420 603 938 888